JULIGT RÖTT OCH VINTRIGT SILVER
Årets färg på Finsmakeriets pepparkaksburk är nu släppt. Brukar ni köpa dem? Jag köpte den gröna och den guldiga för några år sen just pga av burkarna. Pepparkakorna är jättegoda och burkarna vackra. Burkarna kan man dessutom spara och använda till hemmagjorda pepparkakor år efter år.
Jag gillar ju det här, och det är det nog fler som gör. Det blir en härlig uppladdning inför julen och något att följa år efter år. Dessutom är det finfina pepparkakor, enligt utsago bakade av glada pepparkaksbagare. Bara en sån sak! Jag vill gärna äta pepparkakor som gjorts av glada bagare, då blir jag glad. Och snäll!
& visst kan vi alla behöva lite extra tillskott av vänlighet lite då och då. Det tror jag vi alla hade mått gott av. 🎅🏻

PEPPARKAKOR I STORT OCH SMÅTT
Jag gillar den röda burken mest men det är givetvis en smaksak. Är ni sugna så finns dessa nu att beställa på Room99. 169 riksdaler för den stora och 69 för den lilla. Beräknad leverans i vecka 40-41.
Visst är det en härlig tid nu? Underbart sensommarväder samtidigt som julnyheterna dyker upp lite här och var. En perfekt kombo. Vi får längta men har ändå chansen att njuta av härligt höstväder där träden börjar skifta färg, morgonluften är härligt krispig och dagarna är fortfarande längre än nätterna. Underbart tycker iaf jag. Och om jag blundar och ser pepparkakor och pepparkaksburkarna framför mig kan jag nästan känna doften av nybakade pepparkakor på väg ut ur ugnen. Underbart!
Men gud så fin den röda burken var! <3 Den silvriga är vacker också, men den röda.. WOW! Makalöst fin! Visst är det en härlig tid framöver. 🙂