SÅ VAR DET DEN 13 DECEMBER OCH VI HÄLSAR LUCIAN HJÄRTLIGT VÄLKOMMEN
Jag älskar Luciamorgonar. De är så otroligt magiska för mig. Den vitklädda lucian, tärnorna, stjärngossarna, pepparkaksgubbarna, tomtarna och annat smått och gott. Det är så mäktigt och känns inombords.
LUCIA – EN MAGISK TID
Det är en så övermäktig känsla av att se ett stort Luciatåg skridande nedför den väg som beretts för Lucian och henens entourage, Man känner värmen från deras tända ljus, blir berörs av deras sång och det är givetvis en påminnelse om något tryggt och som inte ändras.
I dessa tider är det lite svårare att se ett riktigt luciaframträfdande men jag tittar på Luciamorgon på SVT2. I år sänder de från Jukkasjärvi och jag ser mycket fram mot det. Det betyder också att det bara är 11 dagar kvar till jul. Det går snabbt nu. Hoppas ni hänger med!
Jag blev lite besviken på årets luciatåg. Visst var det vackra sånger men jag saknade ”det”. Håller annars med om att det är något särskilt med luciamorgon.