MMM… JULKAFFE FRÅN ZOEGAS
Just nu rasar det in julprodukter och en jag ser fram emot är julkaffet från Zoegas. Jag älskar julkaffe, det är något speciellt med det. I år är det en mörkrostblandning gjord på högkvalitativa Arabicabönor. Det blandas med bönor från Indien och Colombia och skapar en fyllig blandning av mörk choklad och lingon. Sötman från de indiska bönorna tar fram fruktigheten i bönorna från Rwanda och Colombia. Visst låter det både trevligt och spännande!
Men julkaffet gör inte bara oss gott. Det bidrar till förbättrade förhållande i det område som kaffebönoerna kommer ifrån. I år är det följande enligt Zoegas informationssida:
”I år har Zoégas valt att stödja barn till kaffeodlare på tre skolor i Mpanga, Rwanda, genom att förse dem med sportutrustning. Syftet med projektet är att uppmuntra barnen till fysisk aktivitet på skolan för att skapa goda förutsättningar till bättre hälsa, välmående och social utveckling. Dessutom väntas det leda till ökad gemenskap, stärkt självförtroende och förbättrade prestationer i skolan.”